Amatas novada brīnumi grāmatā "Nezināmā Latvija"

Amatas novada brīnumi grāmatā “Nezināmā Latvija”

11.jūnijā Rīgā notika Zinātņu Akadēmijas goda doktora Gunta Eniņa grāmatas „Nezināmā Latvija” prezentācija. Šajā izdevumā ir aprakstīti un dokumentēti vairāk nekā 70 dabas brīnumi – ūdeņi, klintis, akmeņi, koki un alas. Vairākas lappuses veltītas arī Amatas novada brīnumiem – Zvārtes iezim, Dzilnas iezim, Kaļļu avotiem, leduskritumiem, Gulbju klints stāstam, Ainavu kraujai, Bruņa alai un Elkas kalnam. Guntis Eniņš Amatas novadā staigājis un pētījis un meklējis dabas objektus gan kopā ar Melāniju Vanagu, gan ar jaunajiem dabas draugiem, 15 gadus veidojot televīzijas raidījumu “Dabas grāmata”, mērījis alas, dižkokus, iežus, uzklausījis leģendas un sagatavojis daudzas publikācijas.

Guntis Eniņš no jaunības interesējies par Latvijas dabu. Kopš 1975. gada pēta Latvijas dabas pieminekļus, apzinājis un aprakstījis vairāk nekā 900 dižkokus. PSRS laikā Eniņš arī panāca, lai tiktu aizliegta dižkoku spridzināšana. Pētījis un apzinājis dižakmeņus, kultakmeņus, alas, un citus savdabīgus dabas objektus. Vairāku pilskalnu atklājējs. Publicējis vairāk nekā 600 rakstu, ir vairāku grāmatu autors un līdzautors.

Guntis Eniņš bijis Latvijas Dabas un pieminekļu biedrības padomnieks, nodibinājis atklāto sabiedrības fondu “Dabas retumu krātuve” un 1998. gadā kļuva par fonda vadītāju.