Ekskursijas gidu pavadībā

Amatas pagastu stāstnieki

Amatas novads ir zināms ne tikai ar tā skaisto dabu, kultūrvēsturiskajiem objektiem, tradicionālajiem pasākumiem, bet arī tā sirsnīgajiem, atsaucīgajiem un zinošajiem novadniekiem, kuri labprāt dalās ar savām zināšanām, gan pieredzēto dzīves laikā.

Sadarbībā ar Vidzemes plānošanas realizēto projektu “Tourage”, Amatas novada stāstnieki tika iedvesmoti un apmācīti, lai ikvienam novada viesim parādītu Amatas novada krāšņumu no dažādiem skatu punktiem.

Pašlaik Amatas novadā ir 14 stāstnieki, kuri, iepriekš piesakoties pie Amatas novada tūrisma speciālista, (+371 2861083, turisms@and.lv)  pavadīs ikvienu interesentu un tūristu grupas.

DSCN0138LŪCIJA KĀRKLIŅA

Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Amatas upes dabas taka

Tel. +37129181847

Lūcija ir pensionēta GNP inspektore un savā būtībā dabas cilvēks, viņa mīl un ciena dabas vērtības, jo īpaši Amatas novada lepnumu Amatas upi un tās apkārtni. Doties pastaigā pa Amatas taku kopā ar Lūciju nozīmē ne tikai ieraudzīt dabu savādāku, bet arī uzzināt daudz ko jaunu interesantā un atraktīvā veidā, jo viņa lieliski saprotas ar dažāda vecuma cilvēkiem. Tāpat viņa ir arī kaislīga fotogrāfe, kura iemūžina ne tikai dzīvē nozīmīgus mirkļus, bet arī ieteiks veiksmīgākos rakursus dabas fotografēšanai amatieriem. Lūcijas moto ir: „Ieskaties, saredzi, ieklausies!”

Ejot pa Amatas taku, Lūcija iepazīstinās līdznācējus ar iežiem, to aizsardzību, Roču rezervātu, par drošību un uzvedību ejot dabā. Pa ceļam uzzināsiet informāciju par zāļu tējām, ko varēsiet ievākt pa ceļam. Ekskursija iespējama arī ziemā, kad dažos takas posmos iespējams vērot leduskritumus.

Marite

MĀRĪTE RUKMANE

Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Spāre, Spāres muiža, Rakstnieku parks

Mārīte ir skolotāja Spāres internātpamatskolā, kas ir zināma arī kā Spāres muiža. Ņemot vērā, ka viņa dzīvo vienā no bijušās muižas ēkām, zinātkāre par apkārtnes vēsturi ir ļāvusi apkopot plašu informāciju par muižas iemītniekiem, ēku stāstiem, kā arī jaunāku laiku notikumiem.
Viens no Mārītes interesantākajiem atklājumiem ir netālu no muižas veidotais Rakstnieku parks, kura tapšanā 1930.g. ir iesaistījies Aleksandrs Čaks un vēl 12 tā laika „trauksminieki” – zināmi rakstnieki.

Inese ZalakaINESE GRAUDIŅA – ZALAKA
Valodas: latviešu, krievu, angļu valoda (sarunvalodas līmenī).
Apskates vietas: Drabeši, Āraišu apkārtne

Pedagogs, ar šūpulī ieliktu organizatora un administratora talantu. Ja ļauj 6 sekundes padomāt, saorganizēšu ledus pārdošanu leduslāčiem.
Šobrīd Inese dzīvo Drabešu muižā un strādā Drabešu Jaunajā pamatskolā, kur pamazām izzin skolas un Āraišu apkārtnes vēsturi par ko labprāt dalīsies ar ikvienu interesentu.

Armands ZalaksARMANDS ZALAKS
Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Drabeši, Āraišu apkārtne

Armands ir skolotājs ar aktiera dotībām,  kurš rosinās smaidu sejā vienmēr, visur un visiem. Dzīvojot Drabešu muižā, ir padziļināti interesējas par muižas vēsturi no dažādiem skatu punktiem – cilvēku likteņi, saimniecība, arhitektūra.

DairaDAIRA CĪRULE
Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Nītaure, Ieriķu dzirnavas

Daira ir pensionēta Nītaures skolotāja, kura ar tūrismu nodarbojas jau astoņus gadus. Strādājot skolā, viņa pievērsās patriotiskai audzināšanai, iepazīstinot skolēnus gan ar novada ievērojamākajām vietām, gan arī ar Latvijas vēstures pieminekļiem. Darbojoties vietējā pensionāru padomē Daira organizē ekskursijas arī senioriem.

Tourage_Skujene_brivpratigie pavadoni5PĒTERIS BLATE
Valodas: latviešu, krievu un vācu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Krīgaļu dzirnavas, Nītaure

Pēteris Blate jau gandrīz 15 gadus pieskata un aprūpē Krīgaļu dzirnavas. Viņš atzīst, ka vieta ir fantastiska. Dzirnavas, kas ir novada industriālās vēstures piemineklis, ražo elektrību un, ja būtu nepieciešams, iedarbinātu atkal arī visus gaņģus, lai maltu miltus. Tās uzbūvētas īsi pirms kara – 1938. gadā, īpašnieks paņēma Latvijas bankā pusmiljonu latu kredītu un nepilnu divu gadu laikā uzcēla būvi, kura tolaik starp līdzīgām bija vismodernākā Latvijā. Pēteris nodarbojas arī ar upeņu, jāņogu un šitaki sēņu audzēšanu, apgūst arī bitenieka prasmes. Ar savu transportu labprāt izvadās viesus pa novada skaistākajām vietām.

Tourage_Skujene_brivpratigie pavadoni4DZIDRA MEDVEDJEVA
Valodas: latviešu
Apskates vietas: Nītaure

Dzidra raksta dzeju, tēlojumus, domugraudus, nesen iznākusi viņas pirmā kopgrāmata ar pašas zīmējumiem, bet, tā kā kādreiz, strādājot ar bērniem, ir nodarbojusies ar novadpētniecību, vēlas uzrakstīt grāmatu par Nītauri. Vēl viņa aizraujas ar jaunajām tehnoloģijām – veido video un fotogrāfē. Dzidra labprāt ikvienu Nītaures viesi iepazīstinās ar tās vēsturi caur savu dzīves prizmu, deklamējot savas, Nītaurei veltītās, dzejas rindas. Stāstījuma laikā Dzidra izmanto atraktīvus elementus un teikas par Nītauri.

MairaMAIRA PRIKULE
Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Nītaures pagasts, Nītaures luterāņu baznīca, Nītaures pareizticīgo baznīca

Maira ir bibliotekāre Nītaurē, kura gadiem ir vākusi un apkopojusi Nītaures pagasta novadpētniecības materiālus. Brīvajā laikā viņa aizraujas ar puķkopību un pavasarī Mairas dārzs pārvēršas par apburošu narcišu lauku, kur apskatāmas 20 narcišu šķirnes. Tāpat Maira ir kaislīga Nītaures amatierteātra aktrise un rokdarbniece.

Tourage_Skujene_brivpratigie pavadoniVIJA INDRIKSONE
Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Skujenes pagasts, Elkas kalns, Kosas baznīca, Māļu baznīca, Skujenes luterāņu baznīca

Vija ir bibliotekāre Skujenē, kura savā profesionālajā darbībā ir vākusi un apkopojusi Skujenes pagasta novadpētniecības materiālus. 2014. gadā viņa kļuva par „Gaismas nesēju” Vidzemē. Vija ir ļoti daudzpusīgs, atsaucīgs un zinošs cilvēks, kas iesaistās dažādos projektos, lai Skujenes iedzīvotāju dzīve arvien kļūtu labāka un interesantāka. Blakus bibliotēkai darbojas arī aušanas pulciņš, kurā Vija, kopā ar citām Skujenes rokdarbniecēm, apgūst aušanas prasmes.

Laila ZeileLAILA ZEILE
Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Skujenes pagasts, Kaives pagasts

Laila ir ļoti pozitīvs un atraktīvs cilvēks, kuras sejā vienmēr uzplaukst smaids. Ikdienā Laila pieskata savu saimniecību Skujenes centrā, kurā tiek gādāts gan par dārzeņu ražu, gan mājlopiem, kuri, kā Laila atzīst, ir pašas priekam vien. Saimniecībā dzīvojas gan dekoratīvās vistas, gan zirgi, gan aitas. Tāpat, vecā, pārvestā guļbaļķu ēkā iekārtota mājīga pirtiņa. Lailas aizraušanās brīvākos brīžos ir floristika. Laila viesus labprāt izvadās ekskursijā pa Kaivi, Skujeni, pastāstīs par vēsturi, dabu, dzīvniekiem un putniem.Tourage_Skujene_brivpratigie pavadoni 2DAINIS UN MILDA ŠĶERBERGI
Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Elkas kalns

Dainis un Milda Šķerbergi ilgus gadus ir dzīvo vienā no Vidzemes augstākajiem  punktiem – Elkas kalnā. Šī vieta ir pazīstama ne tikai ar nostāstiem un leģendām, bet arī ar vietu, kur sākas Gauja. Jaukais Šķerbergu pāris labprāt dalīsies ar piedzīvoto dzīves laikā šeit, Elkas kalnā, Gaujas sākumu un televīzijas un sakaru torni, kurā Dainis ir bijis ilggadējs darbinieks.

Iveta VilcinaIVETA VILCIŅA
Valodas: latviešu, krievu (sarunvalodas līmenī)
Apskates vietas: Z/S „Gavieši”, Skujenes pagasts, Zaubes pagasts

Iveta Vilciņa ir vēstures skolotāja Skujenes pagasta pamatskolā, līdz ar to padziļināti interesējas par pagasta vēsturi dažādos laika posmos. Ārpus skolas,  Iveta kopā ar vīru attīsta savu zemnieku saimniecību „Gavieši”, kur ir izveidota Meža taka, kā arī semināra telpā iespējams ieturēt kafijas pauzi.

Larisa AndzaneLARISA ANDŽĀNE
Valodas: latviešu, krievu
Apskates vietas: Ieriķi, Ieriķu dzirnavu dabas taka

Larisa visu savu mūžu ir nodzīvojusi Ieriķos, tomēr arvien vairāk interesējoties, uzzina daudzus jaunus un interesantus faktus par savas dzimtās vietas vēsturi. Larisas aizraušanās ir dārzkopība, puķkopība, tādēļ viņas darba augļi ir apskatāmi pie kafejnīcas Ieriķos, kur ikvienam tās apmeklētājiem ir iespēja baudīt skaistos apstādījumus visas vasaras garumā. Otra Larisas aizraušanās ir truškopība, pašlaik saimniecībā gan ir neliels skaits dzīvnieku, bet viņas sapnis ir izveidot nelielu lauku sētu, kas pilsētas bērniem ļautu iepazīties ar lauku dzīvnieciņiem, bet pieaugušajiem priecāties par dažādu interesantu koku un augu parku.

Vairāk par projektu šeit www.tourage.eu

Tourage + EU + INTERREG