Cecīļu dabas taka Ieriķos

Piedāvājums:
Cecīļu dabas takas apskate.
Piknika vieta un pirtiņa.

Gaismas parks
Cecīļu dabas takas vakari ir atvērti sestdienās iestājoties tumsai līdz plkst. 22:00 rudens un ziemas tumšajā periodā. Ieriķu dzirnavu un  Cecīļu dabas takas apmeklētājiem īpašs piedāvājums kafejnīcā ,,Dzirnakmeņi”.

Cecīļu dabas taka atrodas Gaujas Nacionālā Parka teritorijā, līdz ar to takā redzamie objekti, piemēram,kā Cecīļu iezis, ir aizsargājams dabas piemineklis, ko veido smilšakmens. Tajā ir aizliegts rāpties un atstāt skrāpējuma pēdas. Par aizsargājamo dabas objektu tīšu bojāšanu Latvijā tiek piemērots naudas sods.

Devona perioda nogulumi, kā smilšakmens, ir atrodami visā Latvijā. Zemes virspusē tie redzami dabisko atsegumu vietās, vairākās Ledus laikmetā radušās senlejās, piemēram – Amatas senielejā, kura ir nozīmīga ne tikai ar savām dabas ainavām, tās krastus grezno dolomīta un smilšakmens atsegumi, kas atklāj zemes vēstures lappuses 350-400 miljonu gadu tālā pagātnē, kad Latvijas teritoriju vēl klāja sekla un silta jūra, kurā mitinājās Devona periodam raksturīgās bruņu zivis. To fosiliju  fragmenti ir apskatāmi Cecīļu dabas takas kases namiņā . Amatas senieleja ir sevišķi bagāta ar ģeoloģiskajiem dabas pieminekļiem, tiem ir liela zinātniska un izglītojoša nozīme, tāpēc būsim saudzīgi pret dabu!


Maršrutu apraksts:

Takas mazais loks – 2 km

Marķēts ar zaļām bultiņām. Var apskatīt iespaidīgo Cecīļu iezi no Kumadas upes labā krasta. Iezis ir vairāk kā 10 m augsts un 100 m garš, Dančupītes kanjonu, alu, ūdenskritumu, cecīļu priedi, bijusī Padomju armijas teritorijā. Pie Dančupītes ietekas Kumadā tika atrasti bruņuzivs fosīliju fragmenti. Tie ir apskatāmi Cecīļu dabas takas kases namiņā pie darbinieka. 

 

Apskates objekti:

 1. Kumada – Amatas kreisā pieteka. Kopējais garums 13 km.
 2. Cecīļu iezis – apmēram 10 m augsts un 100m garš. Apskatāms tikai no Kumadas upes labā krasta. 
 3. Dančupītes ala – veidojusies no smilšakmens. Tās l = 5,7m, h = 1,6m, pl = 1,6m.
 4. Dančupītes ūdenskritums h = 1,9m.
 5. Šūnakmens atsegumi – vieta, kur iegūts šūnakmens.
 6. Cecīļu priede – priedes apkārtmērs ir 2,8m, tā ir viena no Latvijas dižkokiem.
 7. Bijusī Padomju armijas teritorija – virsnieku atpūtas komplekss, armijas noliktavas.
 8. Amata – Gaujas kreisā krasta pieteka Amatas, Cēsu un Līgatnes novados. Sākas Vidzemes augstienē no Kūkaļa ezera. kopējais garums 69 km.
 9. Pērļupe – iztek no Lepekšu avotiem. Kopējais garums 12 km, krastos daudz avotu.
 10. Pērļupes ieži
 11. Pērļupes ala – eju kopgarums sasniedz 33 m. Šī šaurā un zemā, bet skaistā ala atrodas nogāzes augšdaļā pie Pērļupes ietekas Amatā.
 12. Stūķu iezis – Amatas upes kreisajā krastā. Augstums 40 m.
 13. Dzilnas iezis – 37 m augstumā, no tā kores paveras skats uz Amatas senieleju.
 14. Ķaubu iezis– 45 m augstā ieža augšējā daļa 50 m platumā atsedzas 6 m biezs dolomītu slānis. 
 15. Ainavu krauja – viena no augstākajām un senākajām kraujām Latvijā. Atrodas Amatas upes labajā krastā. Augstums 46 m.
 • Apmeklējot taku, nepieciešams parūpēties par ērtu, pārgājienam piemērotu apģērbu un apaviem. Mitrā laikā taka var būt slidena un dubļaina. Ejot gar Pērļupi, esiet uzmanīgi, jo vietām zem kājām var būt bebru izveidotas alas.
 • Taka nav piemērota pastaigai ar bērnu ratiem un braukšanai ar velosipēdu.
 • Uz tiltiņiem nav ieteicams pulcēties vairāk par trim cilvēkiem, tos šķērsojot ir pašam jāievēro piesardzība

Plašāka informācija un aktualitātes: www.cecilutaka.lv

Kontaktinformācija:
Tālr.:28672126, 29477700
E-pasts: cecilutaka@gmail.com
Takas koordinātas: 57.2091, 25.1705
Facebook: Cecīļu dabas taka Ieriķos

1 km attālumā no Cecīļu dabas takas, pie Vidzemes šosejas, atrodas kafejnīca ,,Pie Dzirnakmeņa”. Kafejnīcā ir iespēja laicīgi rezervēt gardu maltīti, apmeklējot dabas taku, kā arī pasūtīt konditorejas izstrādājumus, rīkojot pikniku Kumadas upes labajā krastā, no kura paveras burvīgs skats uz Cecīļu iezi.

Tālrunis pasūtījumiem, kontaktinformācija: +37129477700; +37126457649