Elkas kalns

Elkas kalna skaistā ainava ir apskates vērta jebkurā gadalaikā!

Pieejama ekskursija uz Gaujas sākumu pieredzējušu gidu pavadībā. Paaugstinātas grūtības pakāpes maršruts, kas ved pa neiestaigātām takām. Tel. +371 28681083.

Elkas kalns ir augstākais Cēsu apkārtnes lielpaugurs (260.7m v.j.l.). No virsotnes paveras plašs skats uz Brežģa kalnu un tālākajiem Amatas ielejas mežiem. No Elkas kalna savu tecējumu sāk Gauja. Caur Elkas kalnu iet viens no Strūves meridiāna punktiem.

Dabas pētnieks Guntis Eniņš 2012.gadā rakstīja: “Elkas kalna augstums ir 260,7 m virs jūras un 40 m virs apkārtnes. Ģeologi to sauc par lielpauguru – 1000 m garš, 800 m plats. Kilometriem tālu, pat desmitiem kilometru tālu nav cita augstāka kalna. Tikai 15,6 km uz austrumiem aiz Zobola un Alauksta ir 265,4 m augsts Incēnu kalns, kurš par 4,7 m pārspēj Elkas kalnu. Latvijā uz rietumiem nav neviena augstāka kalna par Elkas kalnu. Elkas kalns ir veidojies ledāja kušanas laikā starp Amatas un Ogres ledus mēlēm, vareno ūdens straumju saskalots, un vēlāk nogulumi ar ledāja šļūkšanas spēku sakrokoti kā saņurcīta gultas sega. Elkas kalns orientēts ziemeļu – dienvidu virzienā. Tas ir viens no vecākajiem ledāja veidotajiem kalniem jeb ģeoloģiski – lielpauguriem. Ģeoloģijas zinātņu doktors Vitālijs Zelčs tā veidošanās vecumu vērtē aptuveni 16 500 gadu. Bet, kad tālie senči nosauca Elkas kalnu vārdā, lai piekoptu svētkalnā rituālus, pētniekiem nav zināms, jo tas laikam bija ļoti sen.

No kalna paveras Skujenes, Taurenes un Piebalgas latviskās ainavas. Latviskas tāpēc, ka zemnieki un rakstnieki šeit vēl dzīvo un zeme nav aizaugusi ar krūmiem un pusmežu. Te vēl ir ainavas brīnišķīgums. Tas nozīmē: ainavas daudzveidība, ainavas mozaīka. Te nav plaši, nebeidzami lauki vai milzīgi meži vienā laidā. Te ir lauki ar birztalām, koku puduriem, dižkoku buķetēm, piebaldzēnu sētām un pasakainām platspārnu rijām ar pažobelēm līdz zemei un jumtā tik platām un augstām kā mūsu pelēkās piramīdas.

No Elkas kalna ziemeļaustrumu virzienā redzama Brežģa kalna virsotne un ziemeļrietumos Amatas ielejas meži, rietumos Kosas–Ķēču pauguraine. Austrumos atspīd Zobola ūdeņi, aiz viņa teiksmainais Alauksts, pa labi septiņsalu Inesis. Ziemeļos dziļvagā guļ savdabīgais Bānūzis un blakus Lodes ezers.”

Dodies ciemos arī uz Elkas kalna saimniecību 

 

Kontaktinformācija:
Skujenes pagasts., Cēsu novads
GPS: 57.0838, 25.5916
Tel. +371 25669935.