Drabešu muižas amatu mājās viesosies ainu mūziķis OKI no Japānas

Drabešu muižas amatu mājās viesosies ainu mūziķis OKI no Japānas

Kultūras menedžmenta centrs „Lauska” šoruden ar Japānas fonda atbalstu uz Latviju aicina ainu tautas mūziķi no Hokaido salas Japānā – Oki.

Sestd. 11.11. plkst. 16.00 – Drabešu amatu māja, Amatas novads – OKI tikšanās ar Drabešu amatniekiem un tautas muzikantiem

Oki solo

https://youtu.be/FZXSuwyqWDA?t=50s

https://www.youtube.com/watch?v=z6Sgj78mI5I

Ainu mūzika

https://www.youtube.com/watch?v=gDmHn-OzWZo

OKI dzimis japāņu-ainu ģimenē. Studējis Tokijas Daiļamatniecības universitātē. 1987. gadā pārcēlās uz Ņujorku, kur strādāja ar specefektiem filmu producēšanā. 1992. gadā Oki atgriezās Japānā, kur ieguva savu pirmo tradicionālo ainu stīgu instrumentu – tonkori, kas ir radies Sahalīnā. Kaut arī šis instruments ir apskatāms dažādos muzejos, nebija zināms vairs gandrīz neviens tradicionālais tonkori spēlētājs. 1996. gadā Oki iznāca pirmais albums ‘Kamuy kor nurpurpe’. Nedaudz vēlāk viņš nodibināja Chikar Studio, lai veicinātu arī citu ainu mūziķu radošās izpausmes un starptautiski popularizētu ainu māksliniekus. Stīgu instrumenta tonkori izcelsme ir ziemeļu salā Karafuto (Sahalīna). Tas ir vienīgais stīgu instruments ainu muzikālajā tradīcijā. Tas ir iegarens, plakans instruments ar 3-6 stīgām, no kura var izvilināt noslēpumainus virstoņus.

Ainu tauta ir minoritāte Japānas ziemeļos – aptuveni 24 000 cilvēki sevi vēl dēvē par ainiem. Hokaido sala ir bijusi ainu apdzīvota teritorija, kuru jau 16.gadsimtā pakāpeniski pārņēma japāņi. Tradicionāli aini nodarbojušies ar medīšanu, zvejošanu un augu vākšanu. Vārds “ainu” nozīmē – cilvēks. Ainu paražas un dzīves veids vēsturiski būtiski atšķīrās no kaimiņtautām – japāņiem, korejiešiem un ķīniešiem, kuri jau kopš senatnes bijuši lauksaimnieki. Ainiem ir sava valoda, kuru šobrīd tikai vairs retais runā. Tradicionāli aini dzīvojuši mazās kopienās, kurās ietilpa līdz piecām ģimenēm, turklāt viņi sezonāli pārcēlās – vasarās uzturoties tuvāk jūrai, lai zvejotu, bet ziemās pārcēlās dziļāk zemes iekšienē.

Informāciju sagatavoja:

Daina Zalāne

+371 29156686

daina@lauska.lv

www.lauska.lv