Noslēgusies iekļaujošā jauniešu nometne "Pasaule visiem Latvijā. Deja un brīvība". Turpinājumā pasākumi Adventē un Ziemassvētkos

Noslēgusies iekļaujošā jauniešu nometne “Pasaule visiem Latvijā. Deja un brīvība”. Turpinājumā pasākumi Adventē un Ziemassvētkos

No 24. līdz 28. oktobrim Amatas novada Spāres muižā norisinājās Neredzīgo un citu personu ar invalidiāti integrācijas biedrības “Es redzu” bērnu un jauniešu iekļaujošā nometne “Pasaule visiem Latvijā. Deja un brīvība”, kuru atbalstījuši ABLV Charitable Foundation un vietējā pašvaldība. Tās pamatmērķis ir aktīvā dzīvesveida veicināšana jauniešiem ar redzes un citu invaliditāti, tādā veidā sekmējot to integrāciju sabiedrībā.

Deju nodarbības vadīja deju studijas “Kaprīze” un deju skolas “Dzirnas” trenere Sabīne Šiškanova. Nometnes programmā tika iekļautas arī līderības nodarbības un saliedēšanās uzdevumu risināšana integrācijas speciālista Rolanda Eglīša vadībā, vājredzīgās dzejnieces Laimas Mūrnieces pirmais autorvakars, kā arī sporta nodarbības. Par īpašu notikumu kļuva nakts pārgājiens uz Nacionālo partizānu bunkuru.

Par nometnes programmas izpildi rūpējās neredzīgais Georgs Bārda un viņa draugs Kārlis Grāvis. “Esam daudz kam izgājuši cauri un guvām pieredzi, kā vairāk dot otram, pareizāk rīkoties, vieglāk pielāgoties dažādām situācijām, reaģēt uz visāda veida pārsteigumiem. Sapratām, ka organizatori atbild ne tikai par programmas formālu izpildi, bet arī par to, lai katrs no dalībniekiem justos pēc iespējas ideāli. Ir jāspēj ātri novērst mazās un nepieļaut lielās kļūdas, un vienmēr paturēt prāta plānu B,”– tā puiši novērtēja savu darbību. Jauniešiem nopietnas pārdomas arī pēc nakts pārgājiena uz Nacionālo partizānu bunkuru: “Sākumā šaubījāmies, vai pārgājiens nebūs par vieglu, vai nevajadzētu izvēlēties sarežģītāku maršrutu pa meža ceļiem. Kad sākām kustēties pa tumsu, aukstumā un vējā, kļuva skaidrs, ka viss ir pareizi. Pēc kopīgā gājiena, atbalstot vienam otru, saruna par vēsturi tika uztverta daudz nopietnāk un lika aizdomāties. Iznākuši no bunkura, dzērām siltu tēju, cepām desiņas pie ugunskura, sarunājāmies… Atceļā mūs pārsteidza īsts sniegputenis – pirmais šajā gadā. Domājām –  ko pārcieta latviešu strēlnieki pirms simts gadiem Ziemassvētku kauju laikā un nacionālie partizāni pēc Otrā pasaules kara. Pēc šādiem piedzīvojumiem vairāk novērtējam mūsdienu iespējas un ērtības .”

Nometnē piedalījās vēl viena „Es redzu” projekta „Draugs īpašam bērnam” jaunie dalībnieki ar īpašām vajadzībām un viņu četrkājaini draugi. Astoņgadīgā rīdziniece Katrīna Krūmiņa, kas pārvietojas ratiņkrēslā, šoreiz gan atbrauca bez sava gludspalvainā retrīvera Grētas. Meitenei visvairāk patika dejot (ratiņkrēslā). Katrīna pastāstīja, ka pusgada laikā Grēta pēc viņas  komandas iemācījusies iet blakus un apstāties, sēdēt un gulēt. Tomēr reizēm suns neklausa, tāpēc šoreiz palicis mājās. Sešpadsmitgadīgais Niklāvs Senkāns gan paņēma līdzi savu draugu, sarkanbrūno labradoru Cēzaru. “Šovasar es pirmo reizi piedalījos “Es redzu” nometnē. Kaut bija neliela nedrošības sajūta, iespaidi bija pozitīvi. Tagad jūtos drošāk,  jo te ir daudz pazīstamu cilvēku. No nometnes piedāvājumiem visvairāk patika pašizaugsmes treniņš, kurā mēs daudz ko iemācījamies. Sapratu, ka gribu kļūt par izgudrotāju, bet suņa trenēšana paliks kā vaļasprieks. Es gribētu daudz vairāk laika veltīt Cēzara treniņiem, lai viņš taisītu trikus, arī izietu paklausības apmācību un kļūtu par īstu palīgu,” tā Niklāvs.

Latvijas Kultūras akadēmijas studente Laima Mūrniece šovasar pabeigusi Laikmetīgās mākslas centra mākslas vēstnešu kursus. Nometnes pirmajās dienās viņa uztraucās par savu pirmo dzejas autorvakaru. Tā gaitā īpašu sajūsmu izraisīja Laimas dzejolis par īpašām dienām un cilvēkiem:

Mākoņu miglainie vaibsti
Virs torņiem.
Šodien mēs mācāmies
Klusēt lēnām
Un runāt
Visas pasaules maigumā.

Vienmēr jau tā nesanāk,
Bet ir tādas īpašas dienas,
Un tādi īpaši mirkļi,
Kad gribās runāt tieši tā.
Un arī tādi cilvēki.
Īpaši.

Uz nometni Laimu atveda iespēja pabūt skaistajā vietā, kā arī kopības un ģimenes gaisotne. “Te ir daba, miers un īpaša noskaņa. Ne tikai Rīgā, bet arī mazpilsētās grūti atrast tādu mieru un klusumu. Vienā vakarā es izgāju ārā pafotografēt, mēģināju tvert vēlā rudens skaudro, nedaudz sāpīgo un skumju noskaņu. Bet tajā pašā laikā patīkamu, tumši romantisku. Esmu bijusi daudzās nometnēs un salidojumos, bet reti kad ir tik siltas, draudzīgas attiecības. Man īpaši patīk vakara apļi, kad mēs klusi sēžam sveču gaismā, un ja kāds runā, tad visi saprot, ko viņš vai viņa grib pateikt,” saka dzejniece.

Deju studijas “Kaprīze” un deju skolas “Dzirnas” trenere Sabīne Šiškanova augstu novērtēja jauniešu pozitīvu noskaņojumu un atvērtību. “Varēja redzēt, ka viņi grib iemācīties kaut ko jaunu. Ieklausās mūzikā un tad sāk kustēties, katrs savā tempā un stilā. Tāda ir dejas maģija. Tā dod cilvēkam gan fizisko spēku, stiprina muguru un muskuļus, bet reizē tā uzrunā dvēseli un ceļ pašapziņu.”

„Būtu labi, ja šādas iekļaujošās nometnes turpinātos, un pašvaldība ir gatava tās atbalstīt. Ceru, ka sadarbībā ar biedrības „Es Redzu” ekspertiem novads spēs uzlabot tūrisma piedāvājumus vides pieejamības un iekļaujošās izglītības jomā,” spriež Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, satiekoties ar nometnes jauniešiem un pasniedzējiem.

“Mūsu nometņu mērķis ir turpināt iekļaujošā dzīvesveida popularizēšanu un praktisko īstenošanu, iesaistot jaunus dalībniekus. Atšķirībā no lielās starptautiskās vasaras nometnes, kas norisinājās tepat Amatas novadā, šis rudens pasākums tika ieplānots pieticīgāks, bet reizē ģimeniskāks, vairāk vērsts uz iekšējām lietām. Uz brīvu ķermeņa un prāta kustību, elpas un domas noturēšanu, arī meditāciju par Latvijas traģisko vēsturi.  Jaunie cilvēki, gan personas ar invaliditāti, gan viņu vienaudži, ar sajūsmu uztver mūsu idejas un aktīvi piedalās notikumos. Liels paldies Amatas novada pašvaldībai un ABLV Charitable Foundation, bez kuru atbalsta nav iespējams ieaudzēt iekļaujošās vides idejas un prakses jauniešos un konkrētās vietas cilvēkos,” tā nometnes un biedrības “Es redzu” vadītāja Aivija Bārda. Viņa pastāstīja, kā biedrība saņēmusi sadarbības piedāvājumus no Ukrainas, Gruzijas un Portugāles, tātad neizpaliks arī starptautiskie projekti,  arī ar tradicionāliem “Es redzu” partneriem ASV un Krievijā.

Decembra sākumā Adventes laikā Rīgas Rātsnamā tiks atvērta projekta “Pasaule visiem Latvijā” fotoizstāde,  atzīmēta projekta “Draugs īpašām bērnam” pirmā gadadiena un tiks prezentēts “Es redzu” projekta kalendārs,  veltīts 2018. – Suņa gadam.

Nākamā iekļaujošā jauniešu nometne Spāres muižā  plānota no 26. decembra līdz 4. janvārim. Tās programmā būs līderības treniņi,  sportošana un dejas. Neizpaliks arī Ziemassvētku svinēšana un Jaunā gada sagaidīšana. Aicinām visus, kuri vēlas un kam rūp, izbaudīt Ziemassvētku brīnumu Amatas novadā!

Nometne Spāres muižā turpina “Es redzu” iekļaujošo jauniešu nometņu tradīciju, kas tika uzsāktā 2015. gadā Īvandē pie Kuldīgas un turpinājās 2017. gadā Rīgā un Amatas novadā. Kopš 2016. gada septembra tā kļuvusi par divu NVO, “Es redzu” un Baltijas Arhitektūras centrs, programmas “Pasaule visiem Latvijā” sastāvdaļu. Tās pamatmērķis ir  2020./2021. mācību gada sākumā palīdzēt ieviest iekļaujošās izglītības pamatprincipus vismaz 15 skolās visā Latvijā. Lai iecerētais izdotos un bērni un jaunieši ar invaliditāti iegūtu integrējošo vispārējo un interešu izglītību, ir vajadzīgi mūsdienīgi arhitektūras risinājumi vides pieejamības jomā, atbalsts talantu izaugsmei un, pats galvenais, draugi.