Minerālūdens zīmols “Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonds šogad projekta “Par tīrām upēm!’’ ietvaros kopā ar kafejnīcu tīkla “Ezītis Miglā” atbalstu organizē trīs izglītojoši aktīvus bezmaksas pārgājienus “Gar tīrām upēm ar Ezīti”. Pavasara beigās notika pirmais pārgājiens, savukārt, otrais projekta pārgājiens norisināsies jau 29. jūlijā, kur ikvienam dabas entuziastam un interesentam ir iespēja pievienoties 8 km garā pārgājienā gar gleznaino Sveķupi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Šis pārgājiena posms ir unikāls un nozīmīgs, jo Sveķupes caurteka ir pirmā projekta “Par tīrām upēm!” upju caurteka, kas tika pārbūvēta, lai atjaunotu dabisko upes tecējumu un dotu iespēju zivīm piekļūt to nārstu vietām. Pieteikties otrajam pārgājienam “Gar tīrām upēm ar Ezīti’’ līdz 27. jūlijam ir iespējams ŠEIT.
Projekta “Par tīrām upēm!’’ galvenais mērķis ir censties uzlabot upju ekosistēmu un migrējošo zivju populācijas, tieši tādēļ 2021. gadā projekta ietvaros Pasaules Dabas Fonda eksperti izvēlējās 10 aizsprostus, kas būtiski apgrūtina upju tecējumu un kuru nojaukšana būs nozīmīgs solis Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanai nākotnē. Sveķupes caurteka bija viens no šiem aizsprostiem, un šī gada jūlija sākumā projekta “Par tīrām upēm!’’ ietvaros šī caurteka tika pārbūvēta. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc bija nepieciešams veikt pārbūvi – uz upes atradās sena, problemātiskā caurteka. Kā zināms, Sveķupe ir Lenčupes/Gaujas pieteka, kurā ir brīva migrācija zivīm no jūras līdz pašai upei. To pārbūvējot, tika atbrīvoti aptuveni četri kilometri upes, kas iepriekš nebija pieejami migrējošajām zivīm un citiem dzīviem organismiem.
“Pēdējo gadu laikā esam konstatējuši, cik būtiski ir komunicēt ar sabiedrību par Latvijas upju ekosistēmām, jo liela daļa no sabiedrības nemaz nenojauš ar kādām problēmām nākas saskarties un cik tās ir nozīmīgas kopējās mūsu zemes dabas resursu kontekstā. Pasaules Dabas Fonds ir patiesi priecīgs, ka šogad “Par tīrām upēm!” iniciatīvas ietvaros esam uzsākuši sadarbību ar “Ezītis Miglā’’, lai piedāvātu Latvijas sabiedrībai praktiskā veidā iepazīties ar upju ekosistēmas elementiem un problemātikām,” stāsta Magda Jentgena, Pasaules Dabas Fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja.
Piesakies pārgājienam un aktīvā veidā iepazīsti Latvijas upes!
29.jūlija pārgājiens sāksies meža ieskautajā Amatciemā, netālu no Raiskuma ezera, un noslēgsies tā sākumpunktā. Dalībniekiem būs iespēja doties līdz pat 8 km garā pastaigā kopā ar Pasaules Dabas Fonda eksperti Magdu Jentgenu un pētnieku Māri Liepiņu. Eksperti dalībniekus iepazīstinās ar upju ekosistēmas atjaunošanas un saglabāšanas nozīmību, kā arī dalīsies ar ieteikumiem, ko ikviens no mums var darīt, lai mazinātu ietekmi uz apkārtējās vides piesārņojumu.
Aicinām ikvienu dalībnieku, kas pievienosies pārgājienā, ņemt līdzi maisus, kuros savākt ne tikai savus atkritumus, bet arī iespēju robežās to, ko sastaps pa ceļam, tādējādi pieliekot savu artavu upju sakopšanā.
“Trešais projekta gads ir īpašs ar to, ka veiksmīgi realizēsim galveno projekta mērķi – sākam atbrīvot Latvijas upes! Šogad tā ir Bejas dambja nojaukšana un Sveķupes caurtekas pārbūve, bet plānots, ka katru gadu viena no 10 identificētajām upēm tiks atbrīvota no aizsprostiem un atjaunota upju dabiskā ekosistēma,” stāsta Ilze Auziņa-Grabeca, SIA “Cido Grupa” mārketinga vadītāja.
“Uzskatam, ka ikvienam uzņēmējam, ēdinātājam un publiskai personai, ir jārunā skaļi par pasaulei svarīgām tēmām, kas ietekmē ne tikai mūsu, bet dabas veselību un dabas daudzveidību, tādēļ nekautrējamies teikt, ka lepojamies būt daļa no kā tik nozīmīga. Ūdens ir visas dzīvības pamats, un, šķiet, ka nereti mēs par to piemirstam. Pateicoties projektam “Par tīrām upēm!”, tiek aktualizēts ūdens un veselīgu upju ekosistēmu nozīmīgums,’’ saka Lauris Streņģe, “Ezītis Miglā” līdzīpašnieks.
Pirmais cikla pārgājiens notika 29.aprīlī. Tā dalībniekiem bija iespēja doties 7 km garā pastaigā, kopīgi sakopjot Lielās Juglas krastus. Cilvēku izrādītā interese par pirmo projekta pārgājiena posmu bija ļoti liela – pārgājienā devās 34 dabas mīļotāji.
Vairāk informācijas:
Aija Freija-Zonne
Projekta "Par tīrām upēm!" komunikācijas pārstāve
aija.freija@ogilvy.lv
+371 28671654